راهنمای خرید کفش کوهنوردی

بدون شک یکی از وسایل بسیار مهم در کوهنوردی، کفش کوهنوردی ست. در هنگام کوهنوردی و کمپینگ ، حتی برداشتن یک گام هم اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی در برخی اوقات ممکن است فاصله‌ بین مرگ و زندگی باشد؛ بنابراین انتخاب کفش مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بنابراین باید بیش تر از اینکه در انتخاب کفش های مخصوص پیاده روی حساسیت به خرج می دهیم برای کوهنوردی دقت بیش تری د انتخاب داشته باشیم.

 کفش کوهنوردی باید دارای ویژگی هایی باشد که به کمک آن ویژگی ها بتوانید، با مقتضیات خاص انواع محیط ‌های کوهستانی هماهنگ شوید. درابتدای کار مهم این است که بدانید از کفش خود در چه محیطی بناست استفاده کنید. با این اوصاف همان ویژگی ‌های محیطی مشخص خواهد کرد که وجود چه قابلیت‌ هایی در کفش کوهنوردی حائز اهمیت است. در واقع کفش‌ها بسته به نوع مسیر و سه‌ فصله یا زمستانه بودن آن ها، ویژگی ‌های متفاوتی دارند که در ادامه این مطلب با تمرکز بر نوع و شکل مسیر و شرایط مختلف آب‌ وهوایی، به ویژگی‌های مهم کفش‌های کوهنوردی اشاره خواهیم نمود.

ضد آب بودن کفش کوهنوردی

شاید تا به حال از زبان افراد بسیار زیادی شنیده باشید که در ابتدای بیان  و وصف ویژگی‌های منحصر به فرد یک کفش‌ کوهنوردی، به Gore-Tex بودن یا در واقع همان ضد ب بودن آن اشاره می‌کنند.. Gore-Tex در اصل نام یک تکنولوژی پیشرفته در ساخت پارچه ست که مزیت‌ هایی را برای آن به همراه دارد. در هنگام استفاده از کفش‌ های کوهنوردی، هیچ تفاوتی ندارد که صعود زمستانه دارید و یا از کفش خود را در سایر فصول سال استفاده می‌کنید. . کفش های کوهنوردی زمانی که با آب برخورد می کنند، نباید آب را به داخل کفش راه دهند؛ یعنی اینکه نباید جوراب شما خیس شود. به عبارت دیگر قابلیت ضد آب بودن در کفش شما از میزان اهمیت زیادی برخوردار است تا تحت هر شرایط آب‌وهوایی و با بارش‌های فصلی، بخش داخلی کفش همچنان خشک باقی بماند. وجود تکنولوژی‌ هایی نظیر  Gore-Tex بودن در کفش کوهنوردی و در ساخت انواع کفش علاوه بر ایجاد هواخوری، مقاومت کوهنوردی را در برابر نفوذ آب دوچندان می کند.

زیره کفش

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

یکی دیگر از مواردی که در طراحی و ساخت کفش‌ های کوهنوردی، حائز اهمیت ست، جنس زیره کفش و نوع و شکل آج ‌هایی ست که در ساخت آن استفاده می گردد. زیره های به کار رفته در کفش های مخصوص کوهنوردی با توجه به موارد استفاده ‌ای که دارند، با یکدیگر تمایز دارند.

طراحی زیره کفش برای کفش ‌هایی که در یخ‌نوردی، سنگ  ‌نوردی و یا کوهنوردی در ارتفاعات زیاد استفاده می‌شوند، باید به گونه ای باشد که قابلیت نصب کرامپون را داشته باشد. اما صرفا وجود زیره‌ های آج‌ دار و تهیه ‌شده از لاستیکی مقاوم برای کفش‌هایی که در ارتفاعات پایین‌ تری استفاده می‌شوند، کافی ست تا با ایجاد اصطکاک با سطح کار شما را در ادامه مسیر حرکت خود راحت کنند.

رویه کفش 

رویه کفش نیز باید به گونه ای باشد که در در برابر سایش و پوسیدگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. به همین سبب اگر کفشی که انتخاب می‌کنید، دوام زیادی دربرابر سایش و پوسیدگی نداشته نباشد، از لحاظ اقتصادی نیز به ‌صرفه نخواهد بود. علاوه براین حتما توجه داشته باشید که محیط ‌های کوهستانی دارای شرایط ویژه‌ی آب‌ وهوایی و محیطی هستند که امکان دارد بر افزایش سرعت پوسیدگی کفش شما تاثیر زیادی بگذارند. با توجه به تمامی این شرایط، سازندگان کفش‌های کوهنوردی برای ساخت رویه از موادی استفاده می‌کنند که دربرابر شرایط محیطی مختلف از مقاومت بسیار زیادی برخوردار باشد.

ویژگی های لازمه رویه کفش  های کوهنوردی

محکم باشد

قابلیت تعریق داشته باشد

قابل ارتجاع باشد.

 تا روی پا و قوزک ها را بپوشاند.

در برابر سرما، گرما و عوامل محیطی مقاوم باشد.

بندها تا نزدیکی پنجه ی پا ادامه داشته باشد.

ضد آب باشد.

 تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد

استحکام کفش کوهنوردی

در هنگام کوهنوردی و پیمایش در مسیر های سخت و خطرناک ممکن است تکه ‌سنگی کوچک از بالا بلغزد و بر روی پای شما فرود آید و سبب بروز آسیب‌ های ر پای شما گردد. با توجه به احتمال وقوع چنین حوادثی، همواره برای ساخت انواع کفش‌ های کوهنوردی از موادی استفاده می‌شود که مقاومت زیادی در برابر ضربه و فشار داشته باشد. برخی از کفش‌ های کوهنوردی به گونه ‌ای طراحی شده اند که در قسمت پنجه، لایه ‌ای محافظ قرار داده شده است. این لایه‌ محافظ، کفش را دربرابر فشار و ضریه ایمن تر می‌کند. درواقع سازندگان کفش‌های کوهنوردی برای تقویت ساختار کفش در قسمت پنجه از موادی مستحکم نظیر چرم طبیعی، چرم مصنوعی یا کامپوزیت استفاده می‌کنند که به رویه‌ی کفش استحکام بیشتری بدهند.‌

قابلیت حفظ دما و هواخوری

قابلیت هواخوری : آن دسته از کفش ‌های کوهنوردی که برای صعود سه ‌فصله استفاده می‌شوند، می بایست از قابلیت هواخوری برخوردار باشند تا علاوه بر جلوگیری از تعرق زیاد سطح پوست، به خنک نگه داشتن پای شما کمک کنند.

قابلیت حفظ دما: برای کفش‌ هایی که در صعود های زمستانه یا در محیط‌ های سرد استفاده می شوند، قابلیت هواخوری اهمیت چندانی ندارد و مهم این است که کفش بتواند پایتان را کاملا گرم نگه داشته و از نفوذ سرما به داخل کفش جلوگیری نماید. برای ساخت این کفش‌ها بیشتر از تکنولوژی‌هایی بهره می‌گیرند که از به هدر رفتن دمای بخش داخلی کفش جلوگیری و مانع از سرمازدگی پاهایتان گردد. برای انتخاب چنین کفش‌هایی باید به دمایی که کفشتان در آن قابل‌ استفاده است، توجه زیادی داشته باشید تا در نهایت بتوانید انتخاب مناسب تری برای کوهنوردی داشته باشید.